T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı

Ardahan Kars Artvin Kalkınma Projesi 2017 Yılı Bütçe Çalıştayı Yapıldı

Yayın Tarihi : 14.12.2016

Bakanlığımız tarafından yürütülmekte olan Ardahan Kars Artvin Kalkınma Projesi (AKAKP) 2017 Yılı Bütçe Çalıştayı 5-8 Aralık 2016 tarihleri arasında Antalya ilinde yapıldı.

Toplantıya İl Müdürümüz Mustafa TANI ile birlikte İl ve İlçe Müdürlüklerimizden ve Ardahan İl Özel İdaresinden toplam 20 kişi katılım sağladı.

Toplantının açılış töreninde bir konuşma yapan İl Müdürümüz Mustafa Tanı;

Projenin son yılı olması hasebiyle ilimizde kırsal kalkınma alanında yapılması gereken yatırımlardan bütçe imkanları dahilinde olabildiğince fazla yararlanmak istediklerini belirtti.

2017 yılında çoban evi ve yayla kümeleme çiti projelerinin arttırılarak devam etmesi gerektiğini belirten TANI, İlimiz mera hayvancılığının yoğun olarak yapıldığı bir bölge. Çobanlarımız yılın 7-8 ayını meralarda geçiriyor. Onların yaşam koşullarını biraz olsun iyileştirmek adına 2016 yılında başlattığımız bu projeye 2017 yılında da arttırarak devam etmek istiyoruz. Bu konu bizim için çok önemli. Hem kutsal meslek olan çobanlık mesleğinde iyileştirmeler olacak hem de ilimizden göç eden genç nüfus ilimizde ikamet etmeye devam ederek parasını Ardahan’ da kazanıp Ardahan’ da harcayacak dedi.

Yine 2017 yılında Damal ilçesinin projeye dahil edildiğini belirten TANI, Damal ilçemizin önemli değeri olan Damal Bebeği konusunda çalışmalarımız var. Damal Bebeği’ nin hak ettiği değeri görmesi için konu hakkında profesyonel kişi ve kurumlarla çalışarak kırsal kesimde yaşayan kadınların hem sosyal hem de ekonomik seviyesinde artış sağlamak istiyoruz diyerek sözlerini tamamladı.

4 gün boyunca yapılacak olan projelerin tartışıldığı çalıştay 8 Aralık Cuma günü sonlandırıldı. Toplantıda sunulan projeler Bakanlığımız tarafından onaylanmasının ardından 2017 yılında gerekli iş ve işlemler başlatılacaktır.